Jsme odlišní a šílíme z toho

„Jak takhle může argumentovat?

Vždyť ona říká úplné pitomosti. Tohle nejsou žádná fakta.

Vždyť snad musí vycházet z těch dispozic, ne?“

Mluví klient nešťastným hlasem.

Chápu, pro vás jsou fakta hlavní ukazatel. Ne každý člověk ale dává váhu faktům. Pro někoho jsou v popředí zájmu emoce, pocit, prožívání….fakta pro něj prostě nejsou primární pro rozhodování.

„Takhle ale přeci nejde fungovat, vždyť jí tak unikají důležité věci.“

Všichni víme, že my lidi nejsme stejní a lišíme se. Přesto často, aniž si to úplně uvědomujeme, přistupujeme k druhému jako k sobě. Používáme komunikační styl padnoucí nám, ale druhý mu prostě nemusí rozumět a jeho nastavení to naše jednoduše míjí. Často pak máme tendenci druhou stranu kvůli tomu hodnotit..."protože jak může!?"

Jeden je orientovaný na fakta a když to tak v dané situaci druhá strana nemá, tak je to pomalu příznak slabšího článku. Stejně tak si to ale druhá strana může myslet o té první. Občas to teda může i platit, ale to je potom zase trochu jiný příběh🙂

Setkání dvou kontratypů osobnosti

Tady se prostě jen potkaly dva kontra typy osobnosti. Jeden funguje na bázi faktů a emoce jsou pro něj pro případ rozhodování zcela druhořadé. Dalo by se říct, že druhý to má obráceně.

„K čemu my asi bude takovej barák, když strávím denně hodinu v autě a za benzin utratím ranec.“

Jenže druhý se rozplývá nad barvou okenic a zelenou ruční pumpou na zahradě, protože to je přeci přesně to, o čem se mu ve snech zdálo. A když slyší, že tohle přece není vůbec důležitý, tak se cítí být přehížen, dotčen…

„Takže tobě je úplně jedno, jak se cítím. Ty všechno přepočítáváš jen na čísla…kolik, jak, kdy….“ a v hlavě běží: „Proč já nešťastná jsme si nevzala Pištu Hufnágla?!“

Dokud se tyhle dva typy budou točit na svém principu fungování a budou chtít od druhého totéž, tak dříve, než to dostanou, zešediví. Druhý se v náš způsob bytí proměnit prostě nezvládne, ani kdyby moc chtěl.

Jak jednat s odlišností?

Čím více budeme protistranu hodnotit, lámat a tlačit, tím víc budeme budovat propast, ve které není ani jedné straně dobře. Spíše bych zkusila:

 • 1
  Nesoutěžit, kdo je lepší. Většinou je to naprostá plichta.
  Tady v tom konkrétním případě je pán naprostý úžasňák v kalkulacích, pragmatičnosti, plánování, systematičnosti. Paní je zase chodící motivační jednotka. Úžasný navazovač vztahů, propojovač kontaktů a kreativní všeuměl, tvořič atmosféry a tepla.
 • 2
  Přiznat si svoje omezení.
 • 3
  Zkusme vzít odlišnost jako něco skvěle doplňujícího naši nedokonalost.
  Pán i kdyby se rozkrájel, barvy tak dobře nesladí, takhle geniální poskládání pokojů ho ani nenapadne. Paní je zase schopna utratit majlant na renovaci starých interiérových prvků a v rozpočtu nezbyde dost na střechu. Pak je tak zabraná do vybírání koupelnových prvků, že kdyby manžel nehlídal čas, přijdou pozdě na stavební úřad.
 • 4
  Nechme odlišnost rozvinout v situacích, kde se naše nastavení ztrácí.
  V tomto případě nechme paní přijít s nápady...co by bylo fajn...pána to nechme posoudit z hlediska celku a provedení. Oba pohledy mají důležitý význam pro obě strany.
 • 5
  Nesoupeřme. Spolupracujme
Přestaneme si tak nabíhat na vztek a marnost a získáme to, co bychom sami zvládali obtížněji a kdo ví,  jestli vůbec😀 Naše vzájemná energie pak bude víc v rovnováze a válka Roseových v dáli.

Prima dny❤️Markéta

Pokud Vás zajímají i další články, stačí  se přidat k fanouškům mé FB stránky a žádný další článek Vám neuteče.

Ta, které to, na co ve svém předešlém životě dojížděla, pomohlo objevit to, co je její vášní.

"Miluju pomáhat lidem posvítit si na převzaté limitující batožiny, lépe porozumět lidské odlišnosti, vzkřísit sebe a vyjet mu z garáže vstříc."

A kdo že je ta Markéta?

Markéta je autorkou eBooku Pro vnitřní změnu se není třeba znovu narodit

Můžete se také připojit k fanouškům tématu "Vykroč ze svého stínu" na facebooku

Markétě můžete také napsat
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.